Rozbif Tarifi

Yazan 28 Aralık, 2011 Kategori: Et Yemekleri (0) Yorum
Rozbif TarifiRozbif Tarifi
10 KİŞİLİK
Hazırlama Süresi: 15 dakika
Pişirme Süresi: 60 dakika
Malzemeleri:-15 kg. dana antrîkot (bütün)
-1 çay bardağı kırmızı şarap
-2 tatlı kaşığı tane karabiber
-2 tatlı kaşığı hardal
-4 çorba kaşığı sıvıyağ
-1 tatlı kaşığı tuz
-100 gr tereyağ
Sebze sote için:-30 adet brüksel lahanası
-4 adet kırmızı salçalık biber
-1 tatlı kaşığı tereyağ
-2 su bardağı su
-1 çay kaşığı tuz
Yapılışı:Eti fırına dayanıklı dikdörtgen cam kaba yerleştirin. Üzerine şarabı döküp eti çevirerek şaraba bulayın. Küçük cam kapta hardalı, 3 çorba kaşığı su ile ezin. Tuzf karabiber ve sıvıyağı ekleyip karıştırın. Hazırladığınız sosu etin her tarafına sürerek ete yedirin. Sosa bulanmış eti buzdolabında 2 saat bekletin.
Fırını 10 dakika önceden 180 dereceye ayarlayıp ısıtın. Eti (Üzerine terayağının yarısını ufak parçalar halinde etin üzerine paylaştırın) tepsisiyle birlikte fırının alt rafında 30 dakika pişirin. Fırının kapağını açıp etin diğer tarafını çevirin ve tekrar terayağ parçaları ilave edin. 30 dakika daha pişirip fırından alın. Eti folyeye sarıp 20 dakika bekletin. Servis tabağına alın, (folyeyi çıkartın) ince ince dilimleyerek sebze sotesiyle servise sunun.
Sebze sote için; kırmızı biberlerin çekirdekli kısımlarını temizleyin. Bürüksellahanaların kök kısımlarını bıçakla kesip dış yapraklarını çıkarın. Küçük bir tencerede 2 su bardağı suyu kaynatın. Tuz ve tereyağını ilave edin. Lahanaları ekleyip 10 dakika haşlayın ve kevgirle tabağa alın. Kırmızı biberleri kaynar suya ilave edip yumuşayana kadar haşlayın. Suyunu süzün ve etin yanında servis yapın.
Öneriler:Arzuya göre eti önce tavada kızgın yağda çevirerek kızartın. Sonra fırında on beşer dakika çevirerek pişirin.Etin sosuna 1-2 kaşık krema karıştırıp, etin yanında servis yapabilirsiniz. Folyeye sarılmış etin merkezde toplanan suları tekrar etin uç kısımlarına yayılsındiye bekletilir.


Henüz yorum yapılmamış.


Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)